MAGYAR EBTENYSZTK ORSZGOS EGYESLETE
TENYSZTSI SZABLYZATA
BEVEZETS
1. A Tenysztsi Szablyzat ktelez rvny minden Magyar Ebtenysztk Orszgos Egyeslet (MEOE) tagjra, tagszervezetre, szerzdses partnerre s trsult tagjra, akik a MEOE ltal vezetett, az FCI ltal elismert szrmazsi lapra tartanak ignyt.
● Tenyszteni csak FCI szrmazsi lappal rendelkez kutykkal lehet, amelyek az FCI standard-ben meghatrozott megfelel kllemmel s temperamentummal rendelkeznek, funkcionlisan egszsgesek s rkletes betegsgektl mentesek, valamint regisztrlva vannak egy FCI ltal elismert trzsknyvben vagy fggelkben. Tovbb teljestik jelen szablyzat kvetelmnyeit.
● Az FCI Tenysztsi Szablyzata alapjn egy kutya akkor mentes rkletes betegsgtl, ha egszsgesen rkti a fajta jellemzit, tpust s tipikus temperamentumt anlkl, hogy brmilyen lnyeges rkletes hinyossgot mutatna, amely gyengten az utdok funkcionlis egszsgt. A tenyszts sorn mellzni kell minden olyan jelleg tlzst, amely a kutyk funkcionlis egszsgnek krosodst okozhatja.
• Csak funkcionlisan egszsges kutyk tenyszthetk. A tenyszt felelssggel tartozik azrt, hogy az ltala tenysztsbe vont kutya a viselkedsi s a testi adottsgainl fogva alkalmas a tenysztsbe vtelre. A tenysztnek j krlmnyeket kell biztostania a tenyszegyedek rszre, ami megfelel a fizikai s lelki ignyeiknek s az utdok fejldsnek, szocializldsnak.
● Nem lehet kutyt tenyszteni a fajta standard-jben felsorolt kizrsra okot ad hibkkal, valamint rejtettherjsggel (kryptorhizmus), flherjsggel (monorhizmus), illetve rkletes, vagy az letvitelt lehetetlenn tev betegsgekkel.
• A tenysztsbe llts javasolt als korhatra kistest fajtknl 14 hnap, egyb fajtk esetben 18 hnap. Az ezektl val esetleges eltrst a fajtagondoz szervezetek tenysztsi szablyzatai hatrozzk meg.
• Egy szuka utn kt naptri venknt maximum hrom alom trzsknyvezhet.
● Az MEOE fajtagondoz szervezetei felelsek a szakszer tenysztsrt, amely tenysztsi szablyozst, tmutatst, javaslatokat s ellenrzst jelent.
● A MEOE fajtagondoz szervezetei elksztik a sajt tenysztsi szablyzatukat, amelyek csak akkor alkalmazhatk, ha azokat az Orszgos Elnksg (OE) elfogadta, s hatrozatval letbe lptette.
• Kutyakereskedk rszre trtn tenyszts nem engedlyezett.
2. A szuka s a fedez kan tulajdonosnak klcsns jogairl s ktelessgeirl elssorban a Magyarorszgon rvnyben lv jogszablyok valamint a MEOE Tenysztsi Szablyzata rendelkezsei az irnyadk.
• A szukk- s a fedezkanok tulajdonosainak nyomatkosan javasolt, hogy kssenek rsos szerzdst minden fedeztets eltt, amelyben mindkt fl anyagi ktelezettsgeit egyrtelmen meghatrozzk.
• A szuka „tulajdonosa” az a szemly, akinek a tulajdonban van a kutya, s aki ezt bizonytani is tudja a tulajdonjogra trt szrmazsi lappal, vagy szerzdssel.
• A fedezkan tulajdonosnak az a szemly szmt, aki a fedez kan szrmazsi lapjn felvezetett tulajdonos, vagy ltala szerzdssel meghatalmazott szemly arra, hogy a fedezkant a szuka fedezsre rendelkezsre bocstja.
A SZUKA SZLLTSA S ELLTSI KLTSGEI
3. Javasoljuk, hogy a szuka tulajdonosa vagy az ltala megbzott szemly vigye a szukt a kanhoz s szlltsa vissza. Ha a szukt nhny napig a fedezkan kpviselje ltja el, a szuka tulajdonosa anyagilag felels az etetsrt, az elltsrt, ha szksges az llatorvosi gondozsrt s brmilyen krrt, amit a fedezkan kpviseljnek okoz, valamint a hazautazs kltsgeit is fedezi.
KRFELELSSG VISELSE
4. Az a szemly, aki elltja az llatot s trdik vele, jogilag felels brmilyen harmadik flnek okozott krrt az adott idtartam alatt.
A fedez kan tulajdonosnak/kpviseljnek figyelembe kell ezt vennie, s szmolnia kell a szemlyes felelssg vllalsval.
A SZUKA ELHULLSA
5. Ha a szuka elhullik, mialatt a fedezkan kpviseljnek felgyelete alatt llt, a kan tulajdonosa kteles a szuka elhullst s az elhulls okt egy llatorvossal igazoltatni,
s annak kltsgeit vllalni. Azonnal rtestenie kell a szuka tulajdonost a szuka elhullsrl s az elhulls okrl. Amennyiben a tulajdonos az elhullott kutyt ltni kvnja, ezt lehetv kell tenni a rszre.
Ha a szuka elhullsa a kantulajdonos hibjbl trtnik, akkor a szuka tulajdonost
krtalantania kell.
Amennyiben a fedezkan tulajdonosa nem hibztathat a szuka elhullsban, gy a szuka kutya tulajdonosnak kell a szuka elhullsval jr kltsgeket a fedezkan tulajdonosnak visszatrtenie.
FEDEZKAN KIVLASZTSA
6. A fedezkan kpviselje kizrlag a szerzdsben meghatrozott kutyval kteles
- s jogosult - fedeztetni a szukt. Amennyiben az emltett fedezkan kptelen a fedezsre, ms kutyval nem lehet t helyettesteni a szuka tulajdonosnak elzetes beleegyezse nlkl. Minden esetben tilos a szukt egynl tbb fedez kannal fedeztetni egy tzelsi ciklus alatt.
VLETLEN FEDEZS
7. Olyan esetben, ha egy kutya vletlenl fedezett egy szukt s az nem az elre megbeszlt kan volt, a fedezkan kpviseljnek, akinek felgyelte alatt llt a szuka, rtestenie s krtalantania kell a szuka tulajdonost minden, a vletlen fedezsbl szrmaz kltsgrt.
Vletlen fedezs esetn tilos vgrehajtani egy msik fedeztetst az eredetileg kijellt fedezkannal.
Ilyen esetekben a fedezkan kpviselje nem krhet fedeztetsi djat.
FEDEZTETSI JEGY
8. A szablyos fedeztetsnl a fedezkan tulajdonosa killt egy, a nevre vsrolt s nyilvntartott fedeztetsi jegyet. (Nem truhzhat!) (1. szm mellklet) Alrsval igazolja, hogy szemtanja volt a fedeztetsnek s az els kt pldnyt tadja a szuka tulajdonosnak. A fedeztetsi jegy els pldnya a trzsknyvezs alapbizonylata, a msodik pldny a fajtaklubot illeti meg, a harmadik pldnya a kantulajdonos tulajdonban marad.
FEDEZTETSI DJ
9. A fedezkan tulajdonosnak joga van arra, hogy csak a fedeztets ellenrtknek megadsa utn rja al s adja t a szuka tulajdonosnak a fedeztetsi jegyet. Biztostkknt azonban nem tarthatja vissza a szukt.
10. Ha a tervezett fedeztets – akr a kan, akr a szuka hibjbl – nem valsul meg, akkor a fedezkan tulajdonosa jogosult a 3. pontban lert djakra, de nem tarthat ignyt a fedeztetsi djra.
11. Az elre megllaptott, szerzdsben rgztett fedeztetsi dj esetn a fedezkan tulajdonosa nem formlhat jogot az alombl szrmaz klykkre.
Ha a fedeztetsi dj egy klyk, azt klcsnsen deklarlva rsba kell foglalni a fedeztets eltt kt pldnyban s mind a kt kutya tulajdonosnak al kell rnia. Az rsos megllapodsnak legalbb az albbiakat kell tartalmaznia:
a. dtumot, amikor a fedezkan tulajdonosa kivlaszthatja a klykt.
b. dtumot, amikor a fedezkan tulajdonosa megkapja a kivlasztott kiskutyt
c. dtumot, amelyre a fedezkan tulajdonosnak ki kell vlasztania a klykkutyt (amely idpont utn elveszti a vlasztshoz val jogt)
d. dtumot, amelyre fedezkan tulajdonosnak el kell vinnie a kiskutyt (amely idpont utn ezt a jogt elveszti)
e. szlltsi kltsgekrl szl megllapodst
f. specilis intzkedseket halvaszletett alom esetre, egyetlen l kiskutyrl, vagy ha kivlasztott kiskutya elhullik, mieltt a fedezkan tulajdonosa megkapja.
SIKERTELEN FEDEZTETS
12. A vgrehajtott fedeztets utn a fedezkan teljestette a ktelessgt s ezrt a tulajdonosa jogosult az elre megllapodott fedeztetsi djra. Ez nem szksgszeren jelenti azt, hogy a szuka vemhes lesz. Ha a szuka nem lesz vemhes, akkor csakis a fedezkan tulajdonostl fgg, hogy felknl-e ingyenes fedeztetst a kvetkez tzelsnl, illetve visszatrti-e a fedeztetsi dj bizonyos szzalkt. A megllapodst rsban kell rgzteni a fedeztets megtrtnte eltt.
Az ingyenes fedeztets idkerete lejr a fedezkan elhullsakor, vagy tulajdonosa vltozsa esetn, illetve a szuka elhullsakor.
Ha bizonytani lehet (sperma analzissel), hogy a fedezkan termketlen volt a fedeztets idpontjban, a fedeztetsi djat vissza kell trteni a szuka tulajdonosnak.
MESTERSGES MEGTERMKENYTS
13.
• Adminisztratv szempontbl mestersges megtermkenytsnek az llatorvos ltal vgzett beavatkozst tekintjk. Amennyiben a beavatkozs sorn mind a kan, mind a szuka jelen van, akkor az llatorvos igazolst ad arrl, hogy a kan s a szuka egyedi azonostsrl meggyzdtt.
• Friss s fagyasztott sperma felhasznlsa esetn (amikor az apallat nincs jelen) az llatorvos igazolst ad ki a termkenyts tnyrl. Az igazols sorn a berkez dokumentumok alapjn igazolja a kan kutya kiltt.
• Az alombejelents sorn a szukatulajdonos kteles az eredeti ksrdokumentumokat az alombelent mell csatolni.
• A spermt biztost fedezkan tulajdonosnak adnia kell egy alrt fedeztetsi igazolst a szuka tulajdonosnak az llatorvos ltal kiadott igazols mell.
TENYSZTSI JOGOK TRUHZSA – BRLETI SZERZDS
14. Elrs szerint az alom tenysztjnek az tekinthet, aki a fedeztets idpontjban a szuka tulajdonosa.
A szuka vagy a fedezkan tenysztsre vonatkoz hasznlati jogt t lehet ruhzni egy harmadik flre szerzds ltal, ugyanez vonatkozik a befedeztetett szuka eladsakor ltrejv tenyszti jog tadsra.
A tenysztsi jogok truhzst - brleti szerzdst - ktelez rsban rgzteni mg a fedeztets eltt.
A brleti szerzdst mellkelni kell az fedeztetsi jegyhez, amelynek vilgosan krvonalaznia kell a kt szerzd fl jogait s ktelessgeit.
Jelen szablyzat a szuka „brljt” tekinti tulajdonosnak a fedeztets idpontjtl klykk levlasztsig (10 hetes kor).
ALAPSZABLYOK
15. A megszletett klykk, - ha azonos fajtj fajtatiszta kutyktl szrmaznak, amelyek rendelkeznek FCI ltal elismert szrmazsi lappal s megfelelnek jelen szablyzat elrsainak - szrmazsi lapot kapnak s jogosultak FCI ltal elismert pedigrkre. A megszletett klykket a szuka tulajdonosnak „Alombejelent” alkalmazsval be kell jelenteni regisztrcira a levlaszts eltt olyan idben, hogy a klykk egyedi megjellse (chip, tetovls) mg a tenysztnl megtrtnhessen.
Ha a kutya eladsa nem Magyarorszgra trtnik, akkor az j tulajdonos nevre szl export pedigrt kell killttatni.
16. Az FCI ltal elismert pedigr szrmazst bizonyt igazols, nem pedig a regisztrlt kutya minsgi igazolsa.
AZ ALOM TRZSKNYVEZSI SZABLYAI
17. Minden, a MEOE keretein bell tenysztett s regisztrlt kutyt lland s hamists ellen biztostott egyedi azonostval kell elltni (pl: tetovls, mikrochip), amely fel van tntetve a szrmazsi lapon.
18. Megklnbztets (pl.: fellblyegzs) nlkli szrmazsi lapot csak azok az utdok kapnak, melyeknek szlei a fajtagondoz szervezet ltal tmasztott feltteleknek is megfelelnek.
19. Az almot abban az orszgban kell regisztrlni, ahol a szuka tulajdonosa lland lakhellyel rendelkezik. Teht a MEOE csak annak a szuknak az almt trzsknyvezi, amelynek a tulajdonosa magyarorszgi lland bejelentett lakcmmel rendelkezik.
20. Ha „az lland lakhelyet” trvnyesen nem lehet meghatrozni, a szuka tulajdonosnak joga van az almot vilgra hozatni s trzsknyvezni a MEOE-nl, ha a fedeztets idpontjban Magyarorszgon lakik s teljeslnek az albbi felttelek:
- a tulajdonosnak teljestenie kell a MEOE tenysztsi kvetelmnyeit,
- a tulajdonosnak be kell szereznie egy igazolst, amelyet az illetkes helyi hatsgok adtak ki azon a helyen, ahol lakik, jelezve, hogy Magyarorszgon marad (megszakts nlkl) minimum 6 hnapon keresztl. (lakcmkrtya alapjn)
Kivtelek tehetk azokban az esetekben, ha a kutyk tenysztje egy olyan orszgban lakik, amelynek nincs FCI ltal elismert trzsknyve. Ez a tenyszt regisztrltathatja az almot abban az orszgban, amely FCI ltal elismert trzsknyveket vezet.
21. Egy alombl szrmaz klykket csak egyben, egy alkalommal lehet regisztrltatni.
Ha a klykkrl 6 hnapos korukig nem kerl beadsra „Alombejelent”, akkor csak DNS vizsglat birtokban lehet a regisztrcit elvgeztetni.
22. A szukt csak egy kan fedezheti be. Ha ez nem gy trtnt, akkor, a tenyszt kltsgre, DNS vizsglattal bizonytani kell, hogy melyik klyk, melyik kantl szrmazik.
TAGSZERVEZETEK TENYSZTSI SZABLYAI
23. A fajtagondoz feladatokat megkapott szervezetek tenysztsi szablyai magasabb kvetelmnyeket llthatnak fel, - az szszersg hatrain bell - de nem kerlhetnek ellentmondsba (nem lehet sszeegyeztethetetlen) a MEOE-FCI Tenysztsi Szablyzatval.
EGYB RENDELKEZSEK
24. Jelen szablyzat rvnybe lpse nem jelenti az eddig megszerzett eredmnyek s tenysztsi jogok elvlst.
25. Krelmekben, vits tenysztsi krdsekben els fokon a fajtagondoz szervezet vezetsge dnt. Fellebbezs esetn msodfokon a 2008. janur 1. napjtl felll Tenysztsi Tancs dnt, melynek tagjai: a mindenkori trzsknyvezsi osztly vezetje s a MEOE OE kt kijellt tagja.
26. Csonka farokkal szletett egyed esetben a tnyt a szrmazsi lapon rgzteni kell. Ehhez hatsgi llatorvosi vizsglat szksges jegyzknyv felvtelvel, a szletst kvet hrom napon bell. Az igazolshoz a MEOE nyomtatvnyt biztost, melyet az alombelent laphoz csatolni kell.
A csonka farokkal val szlets tnyt szrprbaszeren a Tenysztsi Tancs ellenrizheti.
27. Nmet juhszkutyk szrmazsi lapjnak kiadst a MEOE-SV kztt 2007. november 29. napjn ltrejtt szerzds szablyozza.
28. Testvrek, szl-klyk prosts esetn a fajtagondoz szervezet engedlyt kell megszerezni. Vits esetben a Tenysztsi Tancshoz lehet fordulni.
29. Az llatvdelmi normk betartsra tenyszhely-ellenrzs kezdemnyezsre a fajtagondoz szervezet jogosult a Tenysztsi Tancsnl. A Tenysztsi Tancs helyszni szemlt rendelhet el.
ZR HATROZAT
30. Jelen szablyzatot a Magyar Ebtenysztk Orszgos Egyeslete Orszgos Elnksge 2007. december 12-i lsn megtrgyalta s 124/2007.(12.12.) sz. MEOE OE hatrozatval 2008. janur 1-tl hatlyba lptette.
Korzs Andrs
MEOE Elnke
|