Hasznos informcik leend kutyatulajdonosoknak
Mieltt kutyt –vagy akrmilyen llatot- vsrolnnk, gondoljuk t a kvetkezket.
Egy llat vsrlsa ne hirtelen elhatrozs alapjn trtnjen, hiszen felelss vlunk rte erklcsileg s anyagilag egyarnt. Rengeteg kidobott llat kborol az utckon, akiknek egyszer volt otthonuk. Gazdjuk hirtelen elhatrozsbl, vagy karcsonyi-, szlinapi ajndknak vette meg, majd rjtt, hogy sem ideje, sem kedve a klykkel „bajldni”.
A kutya az ember leghsgesebb trsa. Vdelmeznk, vigasztalnk a bajban, hsgvel, szeretetvel v s megnyugtat. Egy kutya soha nem rdekbl, hanem szinte bartsgbl ktdik gazdjhoz. Egy kutyval val let azonban nemcsak rmet, hanem 10-15 vig tart folyamatos ktttsget is jelent. Rendszeres orvosi felgyeletre van szksge, valamint megfelel tpllkra s mozgsra. A kutyt nem rdekli, ha esik az es, vagy vasrnap kora hajnal van, neki szksge van a rendszeres stra, hogy elvgezze szksgleteit.
Tves az a nzet, hogy laksban nem lehet kutyt tartani. A kutynak ugyanis alapveten az ember kzelsgre van szksge. Mr egy 50 ngyzetmteres laksban is nagyobb mozgstere van egy kutynak, mint egy nagy kertben, kennelbe zrva, vagy egy lncon. A rendszeres stnak persze esetkben fokozott jelentsge van. Aki laksban tart kutyt, csak gy tegye, hogy a napi 2-3 stt meg tudja oldani.
A gyerekek alapveten vonzdnak a kutykhoz. Ha nem, s az idegenkeds mgtt nem ll korbbi trauma, az sajnos legtbbnyire nevelsi problma. ltalban a kutya s a gyerek klcsnsen j hatssal vannak egymsra. Mieltt azonban gyermeknknek kutyk vennnk, fel kell mrnnk, hogy tud-e, akar-e rla gondoskodni, illetve, ha nem teszi meg, akkor mi fel tudjuk-e vllalni a feladatot. Egy kutya ugyanis nem jtk s nem lehet visszavinni az zletbe, ha gyermeknk mgis megunta, vagy mgsem tudjuk a stkat beilleszteni letstlusunkba. Egy kutya ktelezettsg, rengeteg rmt tud adni, de egyben felelssggel is jr!
Kutyink nem tudnak beszlni, ezrt a gazdiknak folyamatosan oda kell figyelni jelzseikre. Ma mr a vakcinzs, rendszeres orvosi vizsglatok s rendszeres fregtelents, illetve kls lskdk elleni kezels mellett a mikrochip is hozztartozik a kutyrl val felels gondoskodshoz.
Milyen fontos krdseket tegynk fel a tenysztnek mieltt hazavinnnk az j csaldtagot:
· Mikor, milyen gyakran, s mit evett a kiskutya addig.
· Milyen kalcium, - illetve vitaminksztmnyt kapott s hnyszor.
· Mikor esedkes a kvetkez olts s a fregtelents.
· Milyen betegsgei vagy srlsei voltak addig a kutyusnak.
· Milyen klnleges jellembeli tulajdonsgai vannak.
· Milyen gondozst s polst ignyel egszsgnek fenntartshoz. Ha a vemhessg, a szls vagy a nevels sorn gondok, zavarok lptek fel, a klykt ne vonjuk ksbb tenysztsbe.
|